• TROiLS

Favipiravir Nedir?

En son güncellendiği tarih: 28 Mar 2020


Favipiravir Korona virüsün tedavisinde en hızlı reaksiyon gösteren ilaç olduğu iddia edilen bir ilaçtır.

Son dönemde görsel ve yazılı basında Çin tarafından üretildiği haberleri yer alsada Çin hükümeti veya Çin ilaç şirketleri tarafından üretilmiş bir ilaç değildir.

Favipiravir Japonya menşeili Toyoma Chemical (Toyoma Kimya) tarafından üretilmiş ve patentlenmiş birçok RNA virüslerine karşı aktivite geliştiren ilaçtır.

Avigan,Favilavir veya T-705 diye de adlandırılır.

Kırım-Kongo hemorajik ateş virüsüne karşı kullanılmıştır.

Kuş gribi hastalığı tedavisinde kullanılmış ve kuş gribi hastalıgına yakalanmış hayvan tedavisinde de kullanılmıştır.

Favipiravir anti-influenza ilaçlardan farklıdır. Bu fark hücresel kinazların,avipiravir'i konak hücresel RNA veya DNA sentezini etkilemeden virüs polimerazı inhibe eden bir form olan Favipiravir ribofuranosil fosfata dönüştürmesidir.

Moleküler Formulü : C5H4FN3O2

Molekül Ağırlığı : 157,1 g/mol


Daha önce kuş gribi, kırım-kongo kanamalı ateşi bağışıklık sistemini çökerterek yüksek ölüm vakalarıyla sonuçlanan hastalıklarda aktivite göstermiştir. Bu yüzden kanaatim, Dünya gündemini sarsan korona virüs tedavisinde de kullanılabileceği yönündedir.

Diğer anti viral veya gribal enfeksiyon ilaçlardan farklı olarak RNA ve DNA sentezini engellemeden virüsle aktiviteye geçmesidir. Yani sizin anlayacağınız dilde virüsün hücre içerisindeki yıkıcı etkisine karşı kalkan oluşturabilmekte ve bunu yaparken sentezin oluşumunu etkilememektedir.


Enteresan bulduğum ise bu ilacın, 70 yaş altı olup, normal bağışıklık sistemine sahip olan (bağışıklık sistemi hastalığı olmayan) kimseleri rahatlıkla tedavi edebileceğini düşünmeme rağmen neden hala arzı hususunda bilgi olmamasıdır. Çünkü bu ilaç 2006 yılından itibaren en ağır gribal enfeksiyonlarda etki göstermiştir. İlacın etki edemeyeceği tek husus bağışıklık sisteminin tamamen çökerek, virüsün hücrelere yerleşip çökerttiği kimselerdir.

Bu bağlamda ağır hastalığı olmayan herkese etki edeceğini biliyorum. İnşallah herkes bunu bir şekil öğrenir de çözüm olur.

Sevgilerimle

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör