• TROiLS

Soğuk Sıkım Yöntemiyle Bitkisel Yağ Üretimi

Soğuk Sıkım (Cold Press) Yöntemi Nedir?


Soğuk sıkım yöntemi, yağlı tohum ve çekirdeklerin hiçbir ısı işlemiyle muhatap edilmeden doğrudan sıkıştırılması sonucu yağ eldesi sağlama yöntemidir. Bu üretim methodu tohum ve çekirdeklere uygulanır. Elde edilen yağ soğuk sıkım sabit bitkisel yağ olarak tanımlanır.


Soğuk Sıkım ile Sıcak Zincir yağ üretimi arasındaki fark nedir?


Soğuk sıkım ile sıcak zincir arasındaki tek fark, tohum veya çekirdeğin sisteme verilmeden önce ısı (buharlı kavurma) uygulanmasıdır. Yani bir tohum veya çekirdeği sıkma işlemine sokmadan önce buhar ile kavurup sisteme verirseniz sıcak zincir bitkisel yağ üretimi yapmış olursunuz, aynı tohum veya çekirdeği sisteme sokmadan önce hiçbir ısı işlemi uygulamazsanız soğuk sıkım bitkisel yağ üretmiş olursunuz.


Soğuk Sıkım Yöntemiyle üretilen bitkisel yağların, diğer methodlara göre kalite farkı var mıdır?


Evet. Soğuk sıkım yöntemiyle üretilen bitkisel yağların bileşen değerleri, sıcak zincir, maserasyon yöntemlerine göre daha yüksektir.


Soğuk sıkım yağ üretim makinaları, diğer sistemlere nazaran daha düşük kapasitelidir. Fakat küspede tek sıkımda kalan yağ oranı düşük olduğu için, kalan küspe den yağ eldesi için ekstraksiyona ihtiyaç duyulmaz. Bu bağlamda yağ maliyeti yüksek olmasına rağmen, ürün en sağlıklı tüketilebilir ürün olarak ortaya çıkmaktadır.


Soğuk sıkım yöntemiyle üretilen bitkisel yağların tüketim alanları nelerdir?


Gıda, kozmetik, sağlık, ilaç sanayi, boya sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Rafine yağlara göre daha fonksiyonel ve sağlıklı tüketilebilir yağlardır.


Soğuk sıkım yağ üretim hattı nedir?


Soğuk sıkım yağ üretim hatları, yatay helezonların, filtre çeperlerine yerleşen hammaddelerin sıkıştırılarak ileri yönlü hareketi sonucu yağın ayrıştırılmasını sağlayan sistemlerdir. Bu hatlarda paslanmaz çelik malzemeler kullanılır.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör